Google Sürekli Kaydırma Özelliği - Continuous Scrolling Güncellemesi
Google Sürekli Kaydırma Özelliği Mobil Cihazlarda Kullanıma Sunuluyor.

Google yakın zamanda (14 Ekim 2021) yaptığı bir güncellemeyle, mobil kullanıcılar için arama sonuçlarında sürekli kaydırma (Continuous Scrolling) özelliğini aşamalı olarak Amerika’da İngilizce dilinde yayına aldığını duyurmuştu.

En son 6 Aralık 2022’de yayınladığı güncelleme ile bu değişikliğin masaüstü için de aktif edildiğini Twitter hesabından duyurdu.

Kullanıcılar her 10 sonuçtan sonra çıkan “Daha Fazla Göster” butonuyla karşılaşmak yerine mobilde 4 / masaüstünde ise 6 sayfaya kadar sadece kaydırarak gezinmeye devam edebiliyor.

google-daha-fazla-göster-yerine-sonsuz-kaydırma
Mobil Cihazlarda “Daha Fazla Göster” Butonu

Şimdilik yalnızca ABD’de mobil cihazlarda (hem iOS hem de Android) yapılan İngilizce arama sorgularında kademeli olarak kullanıma sunuluyor. Aşamalı olarak yayına alındığı için henüz her sorguda sürekli kaydırma (İngilizce Continuous Scrolling) özelliği görünmeyebiliyor.

Sürekli Kaydırma Özelliği

Bir arama yaptığınızda ilk 10 sonuçtan sonra gelen sonuçlar siz sayfayı kaydırdıkça otomatik olarak yükleniyor ve böylece daha fazla içerik/sayfa görmek için “daha fazla göster”e dokunmak yerine sadece sayfayı aşağı kaydırmak yeterli oluyor.

Arama sonuç sayfasının genelde ilk sayfasındaki bir sonuçla yoluna devam eden bir kullanıcı artık daha fazla sonuç görmek üzere sayfanın aşağısına indiğinde hem çeşitli zengin sonuçlar (video, görsel, story vs.) görecek, hem de daha fazla reklam

Google’ın sonsuz kaydırma özelliği reklamlarda üst sıraların önemini pek etkilemeyecek olsa da aşağıdaki diğer reklamlara fayda sağlayacağı apaçık.

Normalde sıfırıncı sıra (featured snippet) özelliği ile sorularına hızlı yanıt almak isteyen kullanıcıları tatmin etmenin ötesinde, bu yeni arama sonuç sayfası tasarımının farklı fikirler ve çeşitlilik arayan kullanıcılar için de yararlı olacağını belirtiyor Google.

Sürekli Kaydırma (Sonsuz Kaydırma) Özelliğiyle Oluşan Fırsatlar

Google’ın sonuç sayfasında yaptığı ve yapmakta olduğu bu ve diğer birçok değişim ve güncellemeler, kullanıcılar için daha zengin sonuçlar sunarken, işletmeler için fırsat, pazarlamacılar içinse yeni düzenlemeler ve optimizasyonlar getiriyor.

Bu güncelleme “Google’da ikinci sayfada olmanın faydası yok” yargısını da kıracak gibi görünüyor. Arama sonuçlarında artık ikinci sayfadaki içerikler de kullanıcıların önüne sunulacak fakat bakalım kullanıcılar 3 reklam + 10 organik sonuçtan daha aşağıya kaydıracaklar mı?

Tam olarak tahmin etmek güç olsa da bu değişiklik, online reklam ve SEO dünyasına bence olumlu etki edecektir. SERP’te geçirilen sürenin artması daha fazla potansiyelin açığa çıkmasına neden olacak.

Örneğin, web hikayelerinde sosyal medya kanallarındaki hikayeleri dahil edeceği başka bir güncelleme konuşuluyorken, yakın zamanda “big moments” isimli flaş haberlere yer vereceği bir SERP (arama motoru sonuç sayfası) özellini duyurdu.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Eğer ABD’de görüntülenen veya yayın yapan bir web siteniz varsa şu dönemde mobil tıklama oranlarına (CTR) dikkat etmenizi öneririm.
  • PPC profesyonelleri için; bu güncelleme sonucunda kullanıcıların SERP’te daha fazla vakit geçireceği bekleniyor, bu da daha fazla reklam gösterimi anlamına geliyor. Dolayısıyla reklamlarınızın gösterimlerinde bir artış olacağı kesin, tıklamaları yakınen etmekte fayda var.
  • Uzun süredir üçüncü ve dördüncü sayfa olduğu için umudunuzu yitirdiğiniz yazılara biraz daha özen ve şefkat gösterebilirsiniz.
  • SEO hizmeti alırken “ilk sayfa garantisi veriyoruz” diyen ajanslara dikkat.
  • İkinci sayfa ile son şakalarımızı yapalım ve konuyu kapatalım. 🙂

Not: Google bu düzenlemeyi “Infinite Scroll” yani Sonsuz Kaydırma olarak isimlendirmiyor, bunun yerine Sürekli Kaydırma (Continuous Scrolling) demeyi tercih etmiş duyurusunda.

“Önemli not: sürekli kaydırma “sonsuz kaydırma” değildir. Sürekli kaydırma, sonuçların dört sayfaya kadar sorunsuz bir şekilde görüntülenmesini kolaylaştırır, ardından daha fazla devam etmek isterseniz bir “Daha fazlasını görün” düğmesini görürsünüz.”

Not 2: Google Store’da Infinite Scroll for Google adında bir uzantı var bunu deneyim etmek isteyenler için. Buradan Google Chrome tarayıcınıza ekleyebilirsiniz.

Haber kaynağı: Google

About the Author

Gökhan Coşkun

Dijital Pazarlama Profesyoneli

Merhaba, ben Gökhan. Dijital Sapiens'te Google botları ve algoritması için değil, dijital pazarlama uzmanları ve işletmeler için faydalı içerikler üretiyorum. Dijital pazarlama ekosistemi, temelleri ve güncellemelerine dair haber, duyuru ve bilgiler paylaşıyorum.

View All Articles