Etkili ve sonuç getiren pazarlama, gücünü öncelikle doğru bir strateji geliştirme ve akabinde uygulanması için pazarlama yöneticisinin tüm süreç ve departmanları doğru yönetebilme becerisinden alır.

Bunun gerçekleşmesi içinse markanın güçlü bir değer önerisine ihtiyacı vardır.

Böylece pazarlama faaliyetleriniz potansiyel müşterileriniz bir için anlam ifade eder.
Bu anlam ise çok güçlüdür çünkü kararlarınızı etkileyebilir.
Acıkınca hangi yemek sipariş uygulamasını açtığınızdan (mikro karar) tutun, on binlerce liralık yatırımı yapacağınız ürünü veya distribütörünü seçmeye kadar farklı ölçekteki kararlara etki eder.

Aynı durum dijital pazarlama için de geçerlidir. Dijital pazarlama stratejinizi bir değer önerisine dayandırırsanız, çalışmalarınız ve edineceğiniz sonuçlar daha sürdürülebilir olur.

Dolayısıyla pazarlamada “sürdürülebilirlik” kelimesi kesinlikle bir safsata değil. 💥

Çünkü madalyonun bir tarafında “karar verme” yetkisine sahip müşteriler var iken diğer tarafında “tercih edilen” bir marka bulunur.

Her şeyin kolayca kopyalanabildiği bir senaryoda, neredeyse yeni bir kategoride bile pazarın T anında “doymuş” başlaması sebebiyle güçlü değer önerisine sahipseniz müşterileriniz tarafından hatırlanır ve tercih edilirsiniz.

Dijital Pazarlama Yöneticisi Olarak Ben Ne Yapabilirim?

Verilen kararın sizin lehinize oluşu rastgele olmaz. Kararı etkileyen birçok kriterden en azından birisi markanızın tercih edilmesine yol açmıştır. Aynı ürün için herkesin satın alma motivasyonu farklılaşır.

Bunun için karşımızda 2 yöntem var:

1- En sık tercih edilen ve pazarın en çok ihtiyacı olan yönleri bilip / bulup ona göre konumlanma.

2- Potansiyel alıcılarınıza bu kriterlerden (sebeplerden) olabildiğince çok fazla sunarak konumlanma.

Bu sayının artması ise ortalama aksiyonlar sonucu elde edilemez.

B2B Ürün Tercih Sebepleri ve Konumlandırma
B2B Ürün Tercih Sebepleri ve Konumlandırma

Bir pazarlamacı olarak ortalama bir gününüz sadece sizden istenenleri bitirmek için uğraşarak mı geçiyor yoksa bir plan dahilinde günlük, haftalık ve aylık periyodlarda mikro hedeflerinizi mi gerçekleştiriyorsunuz?

Ya da daha kötüsü; gerçekleştireceğiniz bir pazarlama planınız dahi yok mu? Her tuşa basarak gol atmayı umuyorsanız, işlerin lehinize sonuçlanmayacağını tahmin etmek pek de zor değil. 😏

Bu gidişata bir “dur!” diyelim. Gelin, dijital pazarlama faaliyetleriniz için bir yol haritası (plan) ile pazarlama stratejinizi nasıl daha anlamlı hale getirebileceğinize birlikte bakalım.

Hem marka tarafında hem de ajans tarafında çeşitli sektörden farklı ölçekteki onlarca firmaya dijital pazarlama stratejisi veya aksiyon planları hazırlayarak ve uygulayarak edindiğim deneyimleri ve doğru pazarlama stratejisi için gerekli adımları bu yazımda paylaşıyorum.

Dijital Pazarlama Stratejisi

Yazıya başlamadan şunu bir netleştirelim: Strateji derken tam olarak neyi kastediyoruz?

Dijital Pazarlama Stratejisi Nedir?

Dijital pazarlama stratejisi, şirketinizin belirli bir zaman dilimi içerisinde önemli bir pazarlama hedefine ulaşması için dijital kanalların kullanıldığı pazarlama aksiyon planlarının bütünüdür.

Dijital pazarlama stratejisi oluşturmak için öncelikle şirketin stratejik bir hedefi olması gerekir. Bunun üzerine pazarlama dahil tüm birimler bu stratejik hedefi gerçekleştirmek için üzerine düşeni yapmakla yükümlüdür. Bu yükümlülük dahilinde her birim bir aksiyon planı hazırlar.

Dijital pazarlama birimi de kendine düşen görevi yerine getirebilmek için dijital pazarlama aksiyon planı hazırlar. Bu görev CMO’ya değil (varsa dijital, yoksa hibrit veya geleneksel) pazarlama müdürüne aittir.

Konumuzun dijital tarafına geçmeden önce strateji ve plan arasındaki farkı bir tablo aracılığıyla anlatıp bazı tanımlamalar yapmak istiyorum.

Pazarlama Stratejisi ve Pazarlama Planı Arasındaki Fark

Bu yazıda sıkça “strateji” ve “plan”dan bahsedeceğim için aynı şey olmadığını ve nasıl farklılaştığının anlaşılması gerektiğini düşünüyorum. İkisi arasındaki farklı 5 temel satırda şu şekilde anlatabiliriz:

PAZARLAMA
STRATEJİSİ
PAZARLAMA
PLANI
Pazarlamanın başındaki kişi (CMO) tarafından yönetilir.Pazarlama Müdürü (Manager) tarafından yönetilir.
Görevler departman yöneticilerine aittir.Görevler ve operasyonu pazarlama ekibine aittir.
Şirket hedeflerini gözetir ve destekler.Pazarlama stratejisini destekler.
Pazarlama stratejisi uzun dönem ve stratejiktir.Pazarlama planı kısa dönem ve taktikseldir.
Pazarlama faaliyetlerinizin arkasındaki “neden?” sorusunun cevabıdır.Stratejinin uygulanması için ortaya konulan yol haritası veya plandır.
Pazarlama Stratejisi ve Pazarlama Planı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kısaca; pazarlama stratejisi, ürününüzü nasıl satacağınızın büyük resmidir. Pazarlama planı ise pazarlama stratejinizi nasıl yürüteceğinize dair ayrıntılı plandır.

Pazarlama stratejisi nedir?

Pazarlama stratejisi, işletmenin başarmayı amaçladığı bir dizi amaç ve hedeftir.

Pazarlama planı nedir?

Pazarlama planı, pazarlama stratejisinin uygulama planıdır.

Pazarlama stratejisi ve planı arasındaki farkı görsel olarak basitçe anlatmak gerekirse:

Pazarlama Stratejisi ve Pazarlama Planı Arasındaki Fark

Dijital pazarlama departmanı şirketin stratejik hedefi dahilinde üzerine düşen yükümlülüğü yerine getirmek için bir plan çalışır ve uygulamaya koyar.

Bu plan, tüm dijital kanallarda uyumlu, tutarlı ve koordineli bir yaklaşım geliştirmek ve yürütmek için kullanılır.

Dijital Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Her şeyden önce, bu yazıdan tek bir bilgi ile ayrılacaksanız bunun şu cümle olmasını isterim: Dijital pazarlama stratejiniz markanızın değer önerisiyle ilintili olmalı ve desteklemelidir.

Bunun aklında bulundurarak şirketin stratejik hedefleri doğrultusunda dijital pazarlama hedeflerini gerçekleştirebilmek için şunları planlamak gerekiyor:

Hangi kanallara odaklanmalıyım?

Dijital pazarlama stratejisinin amacı, hedef kitleye ulaşmak için arama motoru optimizasyonu (SEO), içerik pazarlaması, sosyal medya, e-posta ve diğer dijital araçlar gibi dijital pazarlama kanallarını kullanmak için etkili bir plan oluşturmaktır.

Fakat dijital pazarlama stratejisi denildiğinde yalnızca performans pazarlama, SEO veya sosyal medya anlaşılmamalıdır.

Dijital pazarlama stratejisi oluştururken pazarlamanın 2 temel kolu olan reklam ve markalaşmanın birlikte sürdürülmesi uzun vadeli başarınızın temeli olacaktır.

Dolayısıyla dijitalde marka kimliğinize yatırım yapmak da bu stratejinin bir parçası olmalıdır mutlaka.

Hangi kanallara ne kadar bütçe ayırmalıyım?

Odaklanacağımız kanallar belirlendikten sonra elimizdeki veriye bakarak sonuç getiren ve stratejik hedefimizi gerçekleştirmemize yardım edecek kanallara yoğunlaşacak şekilde bütçemizi planlayabiliriz.

Fakat öte yandan geçmiş yıla ait hedefler doğrultusunda daha fazla yatırım yaptığımız kanallara bu seneki güncel stratejik plan dahilinde daha az bütçe ayırmamız gerekebilir.

Sadece bir kanalın çalışıp çalışmadığına değil, güncel stratejik hedeflerimizi nasıl destekleyeceğine de kafa yormalıyız.

Öte yandan stratejimizi ilk defa hazırlıyorsak test bütçeleri ile potansiyel tüm kanalları denemekte fayda var. Fakat bunun zaman kaybı olmaması için profesyonel bir ekiple çalışmanız gerekir.

İlk kampanyanızı oluştururken size kılavuzluk edebilecek bir hesaplama yöntemi var. Bunu ChatGPT yardımıyla bir araç haline getirip yayınladım. Eğer ilginizi çekiyorsa aşağıdaki görsele tıklayarak erişebilirsiniz:

İlginizi çekebilir:

B2B Dijital Pazarlama
B2B Dijital Pazarlama & Müşteri Satın Alma Yolculuğu

Dijital Pazarlama Stratejisi Neden Önemlidir?

Dijital pazarlama stratejisi oluşturmak önemlidir çünkü işletmeler, böylece hedef kitlesine ulaşabilir, marka bilinirliğini artırabilir, ve yeni potansiyel müşterilere ulaşarak daha fazla satış yapabilir.

1. Hedef Kitlenize Daha Kolay Ulaşın

Dijital pazarlama stratejisinin başlıca önemi, hedef kitlelerine ulaşmasını kolaylaştırmasıdır. Günümüzdeki dijital pazarlama teknolojileri sayesinde hedef kitlelere doğru yerde, doğru zamanda ve doğru şekilde ulaşmak ve hedefleyebilmek daha kolay.

2. Marka Bilinirliğinizi Artırın

Dijital pazarlama stratejisi, marka bilinirliğini artırmanıza da yardımcı olur. Dijital pazarlama araçlarını stratejinize dahil ettiğinizde, hedef kitlelerinin dikkatini çekebilir ve marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz.

3. Potansiyel Müşteriler Elde Edin

Dijital pazarlama stratejisi aynı zamanda, potansiyel müşterileri elde etmek için de oldukça önemlidir. Doğru kurgulanmış bir dijital pazarlama stratejisi ile hedef kitlenize ulaşarak, daha fazla potansiyel müşterileri elde edebilirsiniz. Böylece satışları artırır ve işletmenizi büyütebilirsiniz.

Şimdi hem stratejinin belirlenmesinde hem yol haritasında hem de uygulanmasında sıkça kullanacağımız değer önerisini anlayalım.

Değer Önermesi (Value Proposition) Nedir?

Değer önerisi, pazarlama stratejinizin çok temel bir öğesidir ve diğer tüm pazarlama faaliyetlerine başlamadan önce “firmamızın değer önerisi nedir?” sorusunu yanıtlamalısınız.

Dijital pazarlama stratejisi, işletmelerin hedef kitlelerini belirlemesi, onların ihtiyaçlarını anlaması ve ürün veya hizmetlerinin sunduğu faydaları vurgulayacak bir değer önermesi oluşturması gerektiğini gerektirir.

Çünkü değer öneriniz ile yukarıda paylaştığım 3 ana maddenin hazırlığı aşamasında “neden” sorusunun cevabını değer önerimize dayandırabilmeliyiz. Aksi durumda ya stratejimizde ya da değer önermemizde bir hata veya eksiklik var demektir.

Değer Önerisi (Value Proposition) Nedir?

Değer önerisi, pazarlama stratejinizin ve onun çıktısı olan her türlü faaliyetin ham maddesidir.
Daha somut anlatmak gerekirse, firmanızın var olma sebebini ve rakiplerinden neyi farklı veya daha iyi yaptığını belirlediğiniz değerlerdir.

Ayrıca değer önermesi, hedef kitlemizin ihtiyaçlarını karşılamak için sunduğumuz faydaları vurgulayarak, rakiplerinden ayrışır ve marka imajlarını güçlendirir.

Fakat değer önerisi fonksiyonların üzerine değil, marka değeri ve faydası üzerine kurgulanmalıdır.

Bu hata B2B yazılım alanında sıkça yapılır ve ne yazık ki değer önerisi ürünün özellikleri üzerine inşa edilir.

Bir değer önerisi, bir işi sadece daha hızlı veya daha kolay yapma çerçevesine konulduğunda çok esnek olamaz ve pazarlama stratejisinin bir parçası olarak uzun yıllar sürdürülemez.

Bir noktadan sonra “o kadar hızlıyız ki, başlamadan bitiyor” seviyesine gelmeniz gerekebilir veya “başlamadan bitiren” bir rakip çıktığında tüm var oluş sebebiniz alt üst olabilir.

Onun için değer öneriniz, ortaya çıktığınız ilk günden itibaren insanlar ve sektörünüz için üstlendiğiniz anlamlı ve sürdürülebilir bir rol olmalıdır.

İnsanlara, o kadar farklı ürün veya rakip arasından neden sizi tercih etmeleri gerektiğini size has söyleme şeklinizdir. Böylece değer önerisi, rekabette ürün veya hizmetinizin faydasını ayrıştırır ve hatırlanmanızı sağlar.

Dijital pazarlama perspektifinden bakılınca çok sıcak değilmiş gibi görünen marka fikri tüm pazarlama kanallarınızdaki kopyalanamayan varlığınız olarak gücünüze güç katar ve sizi farklı kılar.

Değer önerisinin neden önemli olduğunu anlamak için konunun küresel en iyi örneklerinden birine bakalım.

Örnek: Uber’in Değer Önermesi

Taksiyle Uber arasındaki fark nedir? Temelde ikisi de aynı sorunu çözüyor: Sizi A noktasından B noktasına götürür. Fark, Uber’in değer önermesinde yatıyor.

Peki o zaman temelde Amerika’yı yeniden keşfetmeyen, yeni bir ihtiyacı cevaplamayan Uber (veya biTaksi vb. firmalar) neden piyasaya girince pazar payları hızlı ve ciddi bir oranda büyüdü?

Girdiği veya kopyalandığı her pazarda Uber, kullanıcılar tarafından kabul görüp tercih edildi. Çünkü değer önermeleri çok net ve pratikte kendini kanıtlıyor. Üstelik aynı ihtiyacı karşılarken belirsizlikleri ortadan kaldırdığı için güven de kazanıyor.

Peki nedir bunlar?

  • Siz bir taksi aramazsınız, taksi size gelir. (Daha pratik)
  • Destinasyon bellidir: Yol tarifi gerekmez. Uzun yol / kısa yol tartışması olmaz. (Daha pratik)
  • Ücret belirsizliği yoktur ve kredi kartı ile ödeme yaparsın. (Daha açık ve net)
  • Yolculuk süresi ve kiminle yaptığın (şoför) bellidir. (Daha açık ve net)
  • Ek gelir kaynağıdır. (Uber’de şoförlük yapanlar için)

Uber’in iş modeli ve değer önermesi hakkında daha fazla bilgi için bu yazıyı (İngilizce) okuyabilirsiniz.

Buradan da anlaşılacağı gibi değer önermesi aynı zamanda müşterilerin problemlerine karşın sunulan çözümlerdir.

Yukarıda Uber için sıraladığımız maddeleri olumsuz yaptığınızda problemleri elde edersiniz.

Bu örnekte de çok iyi görebileceğimiz gibi markanızın değer önerisi stratejinizin önemli bir bileşenidir ve ayrılmaz bir parçasıdır.

Yukarıdaki tanımda söylediğim gibi; değer önerisi, pazarlama stratejinizin ve onun çıktısı olan her türlü faaliyetin ham maddesidir.

Bu ham maddeyi pazarlama stratejini harcınıza bolca katmaktan çekinmeyin. 😉

About the Author

Gökhan Coşkun

Dijital Pazarlama Profesyoneli

Merhaba, ben Gökhan. Dijital Sapiens'te Google botları ve algoritması için değil, dijital pazarlama uzmanları ve işletmeler için faydalı içerikler üretiyorum. Dijital pazarlama ekosistemi, temelleri ve güncellemelerine dair haber, duyuru ve bilgiler paylaşıyorum.

View All Articles