Bu yazıda dijital pazarlamada kariyer yapmayı düşünenlerin bilmesi gerekenleri ve kariyer seçeneklerini, neden dijital pazarlamayı seçmeniz veya seçmemeniz gerektiğini, doğru pozisyonu ve kariyer yolculuğunuzu nasıl belirleyebileceğinizi yanıtlamaya çalışacağım.

Uzun süredir yazmayı düşündüğüm ve günlük iş akışımda gelişen durumlar oldukça “bunu yapmalı” veya “bunu yapmamalı” şeklinde notlar alarak 1 yıl kadar bir sürede tuttuğum notları, bu blog yazımda derleyip toparlayarak sizlerle paylaşıyorum.

Keyifli okumalar…


Peki Ben Kimim?

Kısaca kendimi tanıtayım:

Adım Gökhan. Performans pazarlama uzmanıyım. Diğer detaylara Linkedin Profilimden ulaşabilirsiniz. Özetle:

Gokhan Coskun - Daha Fazla İcerik

🎯 8 yılı aşkın dijital pazarlama kariyerim boyunca birçok farklı ölçekte (aylık 5.000TL ile 70.000USD arası değişen bütçelerle) onlarca markanın reklam hesaplarını yönettim.

Markaların reklam getirilerini maksimum seviyeye çıkarmak amacıyla, strateji oluşturulmasından uygulama ve optimizasyona kadar geniş bir yelpazede hizmet veriyorum.


Konumuza dönelim.

Her işin doğru ve efektif şekilde ilerleyebilmesi için öncelikle “anlaşma” sağlanmalıdır, bunu iletişim bölümünde anlatacağım.
Akabinde bu alandaki kariyer planınızı yaparken dair kendinize sorular sormadan önce hayalinizdeki iş ile gerçekteki işin birbiriyle uyumunu iş dünyasını anlama bölümünde anlatacağım.

Son olarak da bu alanda kariyer yapma motivasyonunuzu anlamaya, kariyerinizi oluşturma sürecine ve sonrasına yer vereceğim.

Yüksek Maaş mı Yoksa Hayalindeki İş mi?

Hayat her zaman siyah veya beyazdan ibaret olmasa da bu soruya vereceğiniz yanıt sizin iş hayatından beklentinizi ve motivasyonunuzu anlamanız için önem arz eder.

İletişim

Süreçlerin ilerlemesi için, fikirlerinizi ve önerilerinizi ekibinize veya müşteriye anlatabilmek için, müşteriyi ve müşteri talebini anlayabilmek için, ona uygun cevabı (evet de olsa hayır da olsa) verebilmek için her şeyden önce iyi bir iletişimci olmanız gerekir.

Bence, yenilikçi ve yön gösteren (kutup yıldızı) bir uzmanı ortalama bir dijital pazarlama uzmanından ayıran en önemli şey “iletişim gücü”dür.

“Anlamak” ve “anlatmak” temeli üzerine kurulu olan “anlaşmak” işini becerebilen bir dijital pazarlamacının başarılı olması işten bile değildir; aksi için kendini yeniliğe kapatmış olması gerekir.

Hem müşteri veya ajansa talebinizi / derdinizi anlatabilmek hem de karşı tarafın talebini / derdini anlayabilmek için sahip olmanız gereken yegane sosyal yetenek iletişimdir. Laf ebeliği, hazır cevap olma veya gevezelikten bahsetmiyoruz.

dijital-ajans-ve-marka-iletisimi
Anlaşabilmek…

İletişim problemi herkesin iş dünyasına ilk atıldığında kolayca çözebileceği bir konu değildir, herkes doğuştan edinemez bu yeteneği fakat neyse ki öğrenmesi zor değildir.

Ayrıca pazarlamanın en önemli görevlerinden biri “iletişim” iken, bir firmanın dijital pazarlama süreçlerini bu konuda yetersiz birinin ellerine bırakması çok olası değil.

İş Dünyasını Anlama

Herhangi bir iş alanında kendini geliştirmek ve kariyer yapmak isteyen birisi, departmandan bağımsız olarak öncelikle her profesyonelin bilmesi gereken temel iş ahlakını ve iş yapış şeklini bilmesi gerekir. Çünkü birçok firmada (dijital) pazarlama bölümü, diğer birimlerle daima dirsek temasında çalışır ve işbirliği (iş talep eder veya iş sunar) halindedir.

Bunun dışında, başarılı bir dijital pazarlama uzmanı çalıştığı iş dünyasını ve yaptığı işin o dünyaya nasıl bir değer kattığını anlamalıdır ki doğru tespitler ve iç görüler üretebilsin.

Değil dijital pazarlama, herhangi bir firmanın herhangi bir departmanında kariyer yapmayı planlıyorsanız, iş dünyasına ve iş yapış süreçlerine dair anlaşılması / netleştirilmesi gerekenler:

 • Yaptığı işin kendine, firmasına, hizmet verdiği firmaya sağladığı katkı
 • İşletmelerin çalışma şekli (hizmet, ürün, servis şekli ve mecrası vb.)
 • Genel iş dinamikleri (süreçler, aşamalar, iş teslim tarihleri, çıktı kalitesi)
 • Departmanların birbiriyle olan etkileşimi/iletişimi
 • Bir işi alış (ve beklentiyi anlama) ve teslim ediş (iade etme) şekli
 • Teslim edilen işin kalitesi

Gördüğünüz gibi bu sıraladığım liste sadece dijital pazarlama için değil, bütün departmanlar için geçerlidir. Fakat pazarlama, diğer birçok disiplin ve birimle işbirliği içerisinde olması gerektiği için, iletişim başta olmak üzere, işbirliği ve karmaşık süreç yönetimi yeteneklerine en çok ihtiyacınız olacak alanlardan birisidir.

Dijital Pazarlama Kariyerine Başlama

Yazının devamında dijital pazarlama kariyerine başlamak için kendinize sormanız gereken soruları ve geliştirmeniz gereken kaslardan bahsedecek, size rehberlik edecek bilgiler ve deneyimlerimi paylaşacağım..

Bu yazının, kendi motivasyonunuzu keşfetmek, hayalinizdeki işi belirlemek, sürekli öğrenmeye açık olmak ve kariyerinizi inşa etmek için pratik deneyim kazanmak gibi konuları değinerek, dijital pazarlama kariyerinizde başarılı bir başlangıç ve büyüme elde etmenize yardım edeceğini düşünüyorum.

 1. Kariyer Yapma Konusundaki Motivasyonunuz?
  • Dijital pazarlama alanında nasıl bir kariyer istediğinizi ve hedeflerinizi belirlemeniz gerekiyor, çünkü bu aşamada bile gerçek motivasyonunuzu bulabilir veya motivasyon sandığınız şeyi kaybedebilirsiniz.
   Motivasyon, sizi ileriye taşıyacak olan itici güçtür. Örneğin, dijital pazarlama fikirlerinizi hayata geçirmek, bilginizi pratiğe dökmek, markaların büyümesine katkıda bulunmak veya sektörde bilinen bir uzman olmak gibi motivasyonlar olabilir.
   Motivasyonunuzu netleştirmek ve hedeflerinizi belirlemek, bu hedeflere ulaşmak için hangi adımları atmanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olur.
   Benim için mutfağında yer aldığım reklamların dünyanın dört bir yanında insanların karşısına çıkması ve bunun şirkete yüz binlerce euro kazanç sağlamasıydı.
 2. Kariyerini İnşa Et (Edilgen Değil Etken)
  • Dijital pazarlama kariyerinizi inşa etmek için pasif ve bekleme modunda değil aktif ve hareket halinde olmanız gerekmektedir.
   Bu noktada, teorik bilgilerinizi (pasif) pratik uygulamalarla (aktif) birleştirebilirsiniz. Örneğin, aklınızda bir proje varsa bunu kısmen de olsa hayata geçirip öğrendiklerinizi uygulayabilirsiniz.
   Bir yerde çalışmaya veya staj yapmaya başlayarak gerçek iş deneyimi kazanabilirsiniz.
   Kariyerinizi inşa ederken pratik öğrenim süreciniz devam ediyorken sektörünüzü, güncellemeleri, trendleri ve stratejileri takip etmeye devam etmelisiniz. Çünkü dijital pazarlama sürekli olarak gelişen bir alandır.
 3. Kendine Hedef Koy
  • Şu anda takip ettiğin bir lider, mentor veya profesyonel varsa onu takip et, kariyer basamaklarına göz at. Şanslı bir başlangıç yapmış veya çok daha iyi bir üniversitede okumuş olması seni yıldırmamalı, bence, aksine seni gaza getirmeli!
   Hedef koymak için illa birine göre kalibre etmene gerek yok ama makul olmasını gözetmeniz gerekir aksi takdirde başarısız görünmenize yol açabilir.
 4. Genelden Özele Bilgi Derinliği (Dikey Uzmanlık)
  • Birçok alanda yüzeysel bilgiye sahibi olmak yerine bir konu hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmayı ve uzmanlaşmayı ben şahsen öneririm. Bu sizi FOMO (Fear of Missing Out) etkisinden yani bir şeyleri kaçırma hissiden uzak tutar. Zaten kariyeriniz boyunca diğer uzmanlıklara sahip kişilerle bolca vakit geçireceğiniz için direkt uygulama anında öğrenme şansınız da olacaktır kariyeriniz boyunca.
   Bir konuda derinlemesine bilgi sahibi olmanız sizi sektördeki diğer profesyonellerden ayırır ve birçok fırsat yaratır.
   Dijital pazarlamadaki birçok uzmanlık alanı içinden ilgi duyduğunuz bir alanda (örneğin, içerik pazarlaması, sosyal medya yönetimi veya SEO gibi) uzmanlaşabilirsiniz.
 5. Öğrenmeyi Asla Bırakma
  • Dijital pazarlama kariyerinde, öğrenmek ve öğrenmeye açık olmak hayati bir öneme sahiptir. Bu yüzden güncel kalmanız, sürekli öğrenim durumunda olmanız, gelişmelerde haberdar olmanız, yeni trendleri ve stratejileri takip etmeniz gerekir.
   Kariyeriniz boyunca her nerede olursanız olun, öğrenci modunu açık tutmalısınız.
   Bunun için sektörel yayınları, blogları, bültenleri takip edebilir; webinarlara veya eğitim programlarına katılabilirsiniz. Ayrıca, deneyimli profesyonellerle bağlantı kurarak onlardan mentorluk veya danışmanlık almak da öğrenme sürecinizi hızlandırabilir.😃
  • Gokhan Coskun Dijital Pazarlama Linkedin Profili
 6. Yapay Zeka (AI)
  • Yapay zeka, hayatımıza girdiği ilk günden beri dijital pazarlamayı hep etkiledi. Öncelikle içerik üretimini, daha sonra düzenleme ve denetlemeleri, website yapımı, otomasyon, tasarım vs… derken Google, Meta ve Amazon gibi teknoloji devlerinin de adaptasyonuyla birlikte reklam mecralarına kadar nüfuz etti. Bunun beraberinde gelen etkiler hala büyümeye devam ediyor.
   Örneğin, Meta bugün (8 Kasım 2023) reklam kreatiflerini otomatik şekillendirdiği bir reklam formatı (flexible) duyurdu. Öte yandan Google Pmax kampanyalarında yapay zeka ile görsellerin generative AI ile genişletilip daraltılacağı bir modeli yavaş yavaş piyasaya sürüyor…
   Yani öğrenmenin bitmemesi ve güncel kalma konusunun en tepesinde şu sıralar yapay zeka görünüyor.
 7. Başarılarını Not Et (Sayısal Verilerle)
  • Dijital pazarlama kariyerinizdeki ilerlemeyi takip etmek ve başarılarınızı görmek için sayısal veriler kullanmak önemlidir. Başarıları somut verilere dayanarak değerlendirmek daha profesyonel bir yaklaşım sunar. İşe alım süreçlerinde sayısal veriler, sizin ve yaptığınız işin performansını ölçmek ve anlamlandırmak açısından önemlidir.
   Öte yandan bu verileri takip ve analiz etmek kariyerinizde oluşabilecek benzer durumlar için gelecekteki stratejinizi ve kararlarınızı destekler.
 8. Ünvanlara Takılma
  • Dijital pazarlama kariyerinizde ilerlerken, sadece ünvanlara değil başarıya odaklanmak önemlidir. Birçok kişi, yüksek bir unvana veya prestijli bir pozisyona ulaşmanın kariyer başarısının tek ölçütü olduğunu düşünür. Ancak, unvanlar tek başına gerçek bir başarı göstergesi değildir. Önemli olan, yeteneklerinizi ve bilginizi kullanarak gerçek değer yaratmaktır, kendinizi geliştirmektir, sürekli olarak yeni beceriler öğrenmektir ve etkili sonuçlar elde etmektir önemli olan. Unvanlar ve pozisyonlar geçicidir, zamanı gelince size geçecektir.
 9. İngilizce Öğren 🇬🇧
  • Bence en üstte ve en önemli konu fakat tek başına bir anlam ifade etmeyeceği için ve hakkında tek söyleyeceğim şeyin “İngilizce bilmelisiniz!” olacağı için sonda veriyorum. 🙂
   Tüm sektöre dair ilk haberler ve makaleler İngilizce yayınlanır. Bazı asla, bazılar ise günler ve haftalar sonra ancak Türkçe’ye çevrilir.
   2024 yılında yeni jenerasyon için “İngilizce öğrenmelisiniz.” demek ne kadar geçerli bilmiyorum ama bu böyle.

Dijital Pazarlamada Kariyer Seçenekleri

Dijital pazarlama, günümüzün hızla değişen iş dünyasında büyük bir öneme sahip olan ve sürekli olarak büyüyen bir alandır. İnternetin ve dijital teknolojilerin yaygınlaşmasıyla birlikte, işletmelerin hedef kitlelerine daha etkili bir şekilde ulaşması ve marka bilinirliğini artırması için dijital pazarlama stratejilerini artık bir tercih değil zorunluluk olmuştur.
Bu stratejiler arasında birçok farklı uzmanlık gerektiren alanlar bulunur.

İşte dijital pazarlamada tercih edebileceğiniz 8 kariyer seçeneği:

 1. Performans Pazarlama:
  Belirli bir eylem veya hedefin gerçekleşmesi (örneğin, satın alma veya form doldurma) karşılığında ödeme yapılan pazarlama stratejilerini kapsar. Performans pazarlama, ölçülebilir sonuçlar elde etmeyi hedefleyen bir pazarlama stratejisidir.
 2. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO):
  SEO, web sitelerinin organik arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını sağlamak için yapılan çalışmaları kapsar. Anahtar kelime araştırması, içerik optimizasyonu, teknik SEO ve backlink oluşturma gibi stratejiler kullanılarak web sitelerinin görünürlüğü ve trafik artırılır.
 3. Sosyal Medya:
  Sosyal medya pazarlaması, sosyal medya platformları üzerinden markaların hedef kitleleriyle etkileşim kurmasını, marka bilinirliğini artırmasını ve pazarlama hedeflerini gerçekleştirmesini sağlar. Stratejik içerik oluşturma, topluluk yönetimi, reklam kampanyaları ve influencer işbirlikleri gibi yöntemler kullanılır.
 4. İçerik Pazarlaması:
  İçerik pazarlaması, hedef kitleye değerli ve ilgi çekici içerikler sunarak marka bilinirliğini artırmayı ve müşteri ilişkilerini güçlendirmeyi amaçlar. Blog yazıları, e-kitaplar, videolar, infografikler gibi çeşitli içerik formatları kullanılarak hedeflenen mesajlar iletilir.
 5. E-posta Pazarlama:
  E-posta pazarlaması, potansiyel müşterilere ve mevcut müşterilere e-posta yoluyla özel teklifler, haber bültenleri veya kişiselleştirilmiş içerikler göndererek marka sadakati oluşturmayı hedefler. E-posta listesi oluşturma, segmentasyon, otomasyon ve analiz gibi stratejiler kullanılır.
 6. Online Reklamlar:
  PPC (Pay-Per-Click) reklamcılığı, arama motorları veya sosyal medya platformları üzerinden reklamların tıklama başına ödeme modeliyle yayınlanmasını içerir. Google Ads, LinkedIn Kampanya Yöneticisi ve Meta İşletme Yöneticisi gibi platformlar üzerinde reklam kampanyaları oluşturulur ve hedeflenen kullanıcılara ulaşılır.
 7. Veri Analitiği:
  Veri analitiği, dijital pazarlama faaliyetlerinden elde edilen verilerin analiz edilmesini ve bu verilerden çıkarılan bilgilerin stratejik kararlar almak için kullanılmasını sağlar. Veri analizi, kampanya performansının ölçülmesi, kullanıcı davranışlarının anlaşılması ve stratejik iyileştirmelerin yapılması için önemlidir.
 8. Pazarlama Otomasyonu:
  Pazarlama süreçlerini otomatikleştirmek ve yönetmek için yazılımlar ve araçlar kullanma sürecidir. Bu teknolojiler, tekrarlayan görevleri otomatikleştirerek zaman ve kaynak tasarrufu sağlar. Pazarlama otomasyonu, potansiyel müşterilerle etkileşimlerin takibi, segmentasyon, kişiselleştirme, e-posta pazarlaması ve sosyal medya yönetimi gibi birçok pazarlama aktivitesini optimize etmek için kullanılabilir.

Neden Dijital Pazarlamada Kariyer Edinmelisin?

Yukarıda bu alanda bir kariyer istiyorsanız ilk sahip olmanız gereken şeylerden birinin motivasyon olduğunu paylaşmıştım. Dolayısıyla bu soru, cevap anahtarının sizde olduğu bir konu.

Fakat size dijital pazarlama sektörünün sürekliliğinden, belirli bir uzmanlık seviyesine geldiğinizde iş bulma kolaylığı sunduğundan, multi-disipliner oluşundan, meraklı bir karaktere sahipseniz sizi doyuracağından bahsedebilirim.

Burada değinmediğimiz ama sizi heyecanlandırabilecek birçok farklı disiplin (neroloji = nero-pazarlama) ve departman (satış, iş geliştirme, iş zekası gibi) ile birlikte çalışma fırsatı da sunar.

Dijital pazarlama, dünya çapında pandemi döneminde büyüme gösteren ve genişleyen sayılı sektörlerden birisidir.

Pandemi ve Post-Pandemi Döneminde Dijital Dönüşüm

Tüm dünyayı etkileyen ve işletmelerin iş yapış şeklinden insanlarla etkileşime geçme şeklimize kadar her şeyi değiştiren Covid-19 salgınıyla birlikte dijitalleşme trendinin geçici (hype) olmadığı, aksine kalıcı kazançlar ve büyüme için bir zorunluluk olduğu net bir şekilde anlaşıldı.

İşletmelerin uzun ömürlü olması için dijital dönüşümün gerekliliği konusunda var olan şüpheler ve çekinceler koronavirüs ile cevap bulmuş oldu.

Özellikle Covid-19 salgını sonrası, artışıyla dijital pazarlama için ajanslar ve markalar tarafında hiç olmadığı kadar çok fazla iş talebi ve serbest çalışan (freelance) ihtiyacı ortaya çıktı.

Dijital Pazarlama Kariyeri İçin Doğru Pozisyon

Dijitale olan talebin artışıyla birlikte çok sayıda fırsatın yanı sıra hızla değişen ve büyüyen bir piyasaya dönüştü. Bu da birçok seçenek ve yeni kariyer fırsatı doğurdu. Fakat dijital pazarlama kariyeriniz için doğru pozisyonu bulmak göründüğünden zor olabilir.

Sizin için en doğru pozisyonu elde etmek için bir motivasyonunuz olmalı, deneyim edinmeye bir yerden başlamalısınız, araştırma ve öğrenmeye ara vermemelisiniz ve çok yönlülüğü elden bırakmamalısınız.

 • Motivasyon: Öncelikle kendinizi tanıyın, yani hedef ve motivasyonlarınızı göz önünde bulundurun.
 • Pratik Edinin: Staj veya gönüllü çalışma… Ne olursa olsun işin mutfağında bulunup pratik edinin ve deneyim kazanmaya başlayın.
 • Öğrenim: Güncel kalmak ve trendin parçası olabilmek için sürekli olarak okumak ve araştırma yapmak şart.
 • Çok Yönlü Olun: Sadece belirli bir alana odaklanmak önemlidir fakat iyi bir dijital pazarlama profesyoneli, farklı disiplinleri anlayabilen ve çeşitli projelerde çalışabilen bir kişidir. Bir alanda uzmanlaşırken diğerlerini tamamen göz ardı etmeyin.

Dijital Pazarlamada Deneyim Edinmek

Dijital pazarlama alanında deneyim edinmek için birçok yol bulunur. Bunların bazılarını ücretsiz olarak deneyim edinme karşılığında, bazılarını ise ücretli bir hizmet olarak sunabilirsiniz.

Ücretli kısmı ilginizi çekmiş olabilir fakat birinin sizi bir ücret karşılığı işe alması demek size aylık belirli bir bütçeyi yönetmenizi, içerik üretmenizi, sosyal medya hesabını yönetmesini beklemesi demek fakat bu aynı zamanda işletmesinin geleceğini sizin ellerine bırakması anlamına geliyor. Eğer deneyiminiz yoksa bu durumda bir işletme sahibine sunabileceğiniz en güvenilir kanıt sertifikalarınızdır. Bunun için ücretli veya ücretsiz edinebileceğiniz bütün sertifika programlarına katılın.

Peki dijital pazarlama alanında deneyim edinmek için ne tür fırsatları var diye soracak olursanız:

 1. Freelance olarak hizmet vermek
 2. Ajanslara e-posta gönderip deneyim edinmek için ücretli & ücretsiz yardım önermek
 3. Makul şekilde fakat sıkça başvurular yapmak (Linkedin’i öneririm.)
 4. Bir blog veya websitesi oluşturup öğrendiklerinizi uygulamak ve bununla ilgili içerikler paylaşmak
 5. Yukarıdaki gibi bir blog vb. portföyünüz varsa bunu iş talebi gönderdiğiniz yerlere göndermek

Yazının buradan sonrası kendi kariyer hikayem ile ilgili, biraz daha kişisel detaylar bulunuyor. Bilginize.

Kendi Kariyer Hikayem

Ben dijital pazarlama kariyerime KLM’de (Hollanda Kraliyet Havayolları) başlamıştım. Daha önce dış ticaret firmasında çalışıyorken dikey bir geçiş yaparak içerik girişi gibi basit bir iş ile dijital dünyaya giriş yaptım.

Zamanla, yıllar içerisinde önce sosyal medya reklam paylaşımlarını hazırlama ve görüntülü reklam ağı görsellerini kırpmayla başlayan yolculuğum ekip liderliğine ve ajans toplantılarına girip öneri/fikir beyan edebildiğim bir noktaya kadar geldi.

Beni ne heyecanlandırdı?

Ben yaptığım işin sonucunda insanların ekranlarında benim hazırladığım / yayınladığım reklamların görünmesi ve şirketin bundan (ölçümlenebilir oluşundan dolayı) ciddi kâr elde etmesi beni çok mutlu ve tatmin ediyordu.

Ayrıca nöro-pazarlama konusu da ilgimi çekiyordu, konu hakkında internette bulduğum makale ve videoları tüketiyordum. (2017)

Dönüşümüm

İçerik girişi ve planlama yapıyorken ajans toplantılarında havalarda uçuşan ve ilk defa duyduğum bazı ifadeler vardı. Bunlara İngilizce “metric” diyorlardı. Bir şeylerin ölçüm birimi yani.

Bu metriklerin bazıları azalınca seviniyoruz, bazıları ise artınca… 🤔

Kendileri yeteri kadar karışık değilmiş gibi bir de bu metriklerin kısaltmaları vardı CPM, CPC, CPV, CTR gibi…

“CTR is getting lower, we need to change creatives” cümlesini anlamak için 3 şey bilmek gerekiyordu. 1) CTR’ın ne olduğu ve nasıl hesaplandığı, 2) Düşmesinin iyi bir şey olmadığı ve 3) “creative” denilen şeyin ne olduğu ve buna nasıl etki ettiği. Tüm bunların sonucunda ise bu çakarımın/önerinin çalışma şeklini anlamak gerekiyordu.

Öğrenmeye tam olarak oradan, yani metriklerin anlamını, neyi ölçmemize yaradıklarını ve sonucunda ne yapmamız gerektiğini anlayarak başladım. Her metriğin açıklaması bir sonrakini anlamamı gerektirdi, derken kendimi Google Ads’in Skillshop’taki ücretsiz eğitimlerin içinde buldum.

Kozyatağı metro – Uzunçayır metrobüs – Zincirlikuyu metrobüs şeklinde işe gidiş ve ters güzargâhta eve dönüş yolumda (90-100 dakika arası bir yolculukta) ya bir YouTube eğitim videosu izliyor, ya da bir Facebook veya Google makalesini hatmediyordum.

Artık ajans toplantısında dinlediklerimi anlamaya başlamıştım ve bu durum bir yarışa start verdi.

Bu yarışta kendime bir de rakip belledim: Dünkü ben.

Daima bir adım önünde olmam gereken ve hep üzerine koymam gerekiyordu, çünkü çok hızlı değişen ve büyüyen bir alandı bu. Öğrendiklerimin 2 ay sonra hala geçerli olacağının garantisi yoktu.

Onun için işin temellerini öğrenip kendimi sertifikalarla ödüllendirmeye ve kanıtlamaya başladım. SkillShop’tan ilk sertifikamı almıştım. Fakat aylar sonra bu sertifikaların yanıtlarının internette gezdiğini öğrenince gözümde biraz değersizleşti bu sertifika. Binlerce dansöz vardı. 💃🏻

Ben bir yandan uzun metrobüs yolculuklarımda aynı anda 20-30 sekme açık tarayıcımda okumaya devam edip sekme sayısın 2-3 eksiltince sevinirken bir yandan da kurumsal bir firmadan sertifikasyon için arayışa başladım.

Aramamın sonunda pazarlamasyon‘un verdiği ilk veya ikinci (yanlış hatırlıyor olabilirim) kapsamlı dijital pazarlama eğitimi olan Digital Excellence’a katıldım ve alanında çok bilgili ve çok değerli hocalardan eğitim aldım.

Artık hiçbir şey eskisi gibi değildi.

KLM’de yaptığım işlerde sadece uygulayıcı ve sınırlı bir alan dahilinde operasyonları yönettiğimiz görmemi sağladı bu eğitim. Aslında kariyerimin temellerini oluşturması noktasında hiç de kötü değildi fakat artık kabıma sığmaz olmuştum.

Bu hem beni sahip olduğum öğrenme aşkından dolayı hem de edindiğim bilinçten dolayı mutlu ediyordu. Aylardır okuduğum, dinlediğim ve biriktirdiğim tüm bilgiler teorik olarak kalmamalıydı.

“Kariyerimin Kontrolü Bende”

O ana kadar toplam 2 firmada çalışmıştım ve neredeyse maaş hiçbir kriterim yoktu. Fakat artık teorik bilgimi pratiğe dökebileceğim, ikamet ettiğim yere yakın, mümkünse B2B ve tüm dijital faaliyetleri benim yöneteceğim bir firma arayışına başladım ve yaklaşık 2-3 ay içerisinde buldum.

Fakat beklediğimden fazlası da vardı burada, örneğin fuarlar, broşür baskısı, tasarım, kartvizit, tişört, çanta vb offline pazarlama alanı da dahildi. O zamanlar pek memnun olmasam da, şimdi dönüp baktığımda yüz yüze ve telefonda iletişim, fiyat alma/verme/kırma ve müzakere gibi birçok iletişim yönetimini öğrendiğimi söyleyebilirim.

Devamı Gelecek…

About the Author

Gökhan Coşkun

Dijital Pazarlama Profesyoneli

Merhaba, ben Gökhan. Dijital Sapiens'te Google botları ve algoritması için değil, dijital pazarlama uzmanları ve işletmeler için faydalı içerikler üretiyorum. Dijital pazarlama ekosistemi, temelleri ve güncellemelerine dair haber, duyuru ve bilgiler paylaşıyorum.

View All Articles