Facebook’ta atlanamayan reklam modeli olduğunu biliyor muydunuz?

Evet, Facebook’ta kullanıcılara ürün ve markanızla ilgili 15 saniye boyunca geçilemeyen videolar gösterebilirsiniz. Bu model çok sık kullanılmıyor fakat olmadığı anlamına gelmiyor. 🙃

⚠️
Bu reklam yerleşim alanı ve dolayısıyla reklam formatı sadece Facebook için geçerlidir, Instagram dahil değil.

facebook-video-reklam
Facebook’ta Atlanamayan Reklam Modeli Nedir?

Facebook’ta 15 saniye boyunca atlanamayan bu reklam türüne, yerleşim alanıyla aynı adı veriyoruz: ‘Facebook Yayın İçi Video’ Reklamları

Atlanamayan Reklam için Hangi Reklam Verme Amacını Kullanmalıyım?

Eğer sadece bu reklam alanını hedefleyecekseniz Video Görüntülemeleri reklam verme amacını seçebilirsiniz. Eğer diğer reklam verme amaçlarını seçerseniz, akışlar ve ekstra birkaç alan seçmeniz gerekebilir seçeceğiniz hedefe göre.

Facebook Yayın İçi Video Reklamlarının Avantajları Nedir?

Bu reklam alanı yalnızca belirli içerik üreticileri ve canlı yayınlarda çıktığından iyi hedeflenmiş, yüksek etkileşimli büyük kitlelere erişebilmenizi sağlar.

Yayın içi video reklamı, içerik süresinin her geçen gün kısaldığı günümüzde daha uzun süreye ve karmaşık bir pazarlama mesajı iletmeye ihtiyacınız olduğunda çok doğru bir araçtır.

Normalde otomatik reklam alanlarını seçtiğimizde reklam gösteriminizin bir kısmı bu yerleşimden geliyor olabilir. Bu reklam alanını rastgele değil, stratejik olarak kullanırsanız (ki bu tamamen ihtiyaç ve bütçe ile alakalı) gayet verim alabilirsiniz.

Şimdi Facebook’ta video izleyicilerinin karşısına çıkmak için Facebook yayın içi video reklamlarına ve nasıl yayınlayacağınıza bakalım. Aşağıdaki örneğe göz atarak başlayalım:

Facebook Yayın İçi Video Örnek

Burada Facebook’un makalesinden alıntıladığım örnek bir video görüyoruz. Bu örnekte bir içerik üreticisine ait ve yine içerik üreticisi tarafından para kazanma (monetize) seçeneği aktif edilmiş olan bir videoda gösterilen ve atlanamayan reklamı görüyoruz.


Yayın İçi Videolar Nerelerde Gösterilir?

 • Atlanamayan reklam modeli, doğası gereği başka bir videonun içerisinde yer alır.
 • Atlanamayan video reklamları, Facebook’taki tanınmış yayıncılar ve dijital içerik üreticilerine ait videolarda veya onaylanmış ortakların canlı yayınlarında gösterilir.
 • Facebook yayın içi video reklamları, yer alacağı videonun başlangıcından en az 1 dakika sonra gösterilir.
 • Video uzunluğu 5 saniye ile 10 dakika arasında olabilir. Tavsiye edilen süre tabi ki kesintisiz izlenecek olan 15 saniyedir.

Kaynak: Facebook


Facebook Yayın İçi (Atlanamayan) Video Reklamı Nasıl Oluşturulur?

 1. Yeni bir kampanya açıyoruz. (Hem erişim ve sıklık hem de açık artırmayla ilerleyebiliriz.)
 2. Şu reklam verme amaçlarından birini seçin: Marka bilinirliği, Erişim, Trafik, Etkileşim, Uygulama yüklemeleri, Video görüntülemeleri, Potansiyel müşteriler bulma ve Dönüşümler.
  • ⚠️ Eğer reklamları yalnızca yayın içi video reklam alanında yayınlanmasını istiyorsanız Video Görüntülemeleri amacını seçmelisiniz.
 3. Standart kampanya ayarlarını yaptıktan sonra Reklam Setine gidin.
 4. Reklam Alanları > Manuel Reklam Alanları > Yayın İçi veya Facebook Yayın İçi Videolar‘ı seçin.
  Facebook atlanamayan video reklami
 5. 👇🏼 Ek olarak yerleşim alanının altında “Daha Fazla Seçenek Göster” alanını genişleterek “Bu reklam setindeki geçilebilir reklamları dahil etme” kutucuğunu seçerseniz kesintisiz 15 saniye gösterimi garantilemiş olursunuz.
  facebookta-gecilemeyen-reklam-nasil-yayinlanir-
 6. Devamında yine standart kurulumunuza devam edin.

Dijital pazarlama sürekli güncel olmayı gerektiren ve çok dinamik bir alan olduğu için ben kendimi güncelliyor ve değerli olduğunu düşündüğüm içerikleri blogumda veya Linkedin’de paylaşıyorum.

Yeniliklerden haberdar olmak için bültene abone olabilir veya beni LinkedIn’de takip edebilirsiniz.

Aslında temel kurulum işlemi bu kadar. Fakat bazı notlar paylaşmak isterim:

 • Bu reklam türünü hedef kitle seçimi yapmadan geniş hedeflemeyle gitmenizin sorun olmayacağı durumları öneririm. Huninin üst tarafındaki (TOFU) marka/ürün farkındalığı/bilinci gibi.
 • Hedef kitleniz genel içerik üreticilerin kitlesiyle uyuşuyorsa (gaming, eğlence gibi) zaten buna ihtiyaç duymazsınız.
 • Maliyetleri biraz yüksek olabilir fakat bunu denemeden bilemezsiniz.

Son olarak eğer Meta reklamlarında yeniyseniz ve pikselinizden maksimum verim almak istiyorsanız, piksel konusunda giriş seviyesi konfigürasyonları ve ileri seviye dönüşümleri anlattığım şu blog yazısına göz atmanızı öneririm:

Bu durumda 4 tane ana rolümüz var: 1) Reklamveren 2) Yayıncı Platform 3) İçerik Üretici 4) Algoritma

Yazıyı sonlandırmadan önce son olarak reklamveren değil, reklam yayını alan içerik üretici ve tanınmış yayıncıların tarafından bakacak olursak:

Hangi Yayıncılar/Sayfalar Yayın İçi Video Reklamları Gösterimine Uygundur?

 • Minimum 10,000 takipçisi olan
 • Son 60 günde toplam 600.000 dakika görüntülemesi olan
 • En az 5 aktif videosu olan sayfalar.
 • Ayrıca yayın içi video reklamlarının kullanılabildiği ve para kazanmanın aktif olduğu bir ülkede yayın yapmanız gerekiyor. Türkiye’de aktif. Detaylar>>

İçerik üretici veya tanınmış yayıncıylar aşağıdaki kaynaklardan para kazanma ve video uygunluğuna dair bilgi edinebilir:


About the Author

Gökhan Coşkun

Dijital Pazarlama Profesyoneli

Merhaba, ben Gökhan. Dijital Sapiens'te Google botları ve algoritması için değil, dijital pazarlama uzmanları ve işletmeler için faydalı içerikler üretiyorum. Dijital pazarlama ekosistemi, temelleri ve güncellemelerine dair haber, duyuru ve bilgiler paylaşıyorum.

View All Articles